Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Štandard plemena anglický rex

Stavba tela je spoločná pre všetky plemená:

-morčatá majú mať telo silné, kompaktného tvaru, mierne podsadité a zaguľatené

-dobre vyvinuté dospelé morča váži 900 až 1200 gramov, prednosť sa dáva väčším jedincom. Kvalitné dobre živené morča váži vo veku 3 mesiacov 500gramov.

-hlava je široká a tupá. Pri pohľade so strany je nos zahnutý, oči a uši ďaleko od seba

-oči sú veľké, guľaté a vypuklé, s miernym výrazom, neosrstené ušká sú šikmo posadené, ohnuté dole, uprosted majú vlnku

-krk je silný a krátky, plecia vysoké, široké a dobre vyvinuté

-hruď hlboká, široká a plná, chrbát krátky, široký a rovný

-končatiny krátke, rovné a silné. Predné končatiny majú štyri, zadné tri prsty

-dĺžka pazúrikov má byť upravená tak, aby morča mohlo držať labky rovnomerne na zemi

-zadné končatiny majú byť zaguľatené a mäsité, nesmie byť vidno kosti

Väčšinou sú rexovia väčšie a ťažšie plemeno oproti ostatným, váha sa pohybuje v rozmedzí 1000-1400g, ale samčekovia môžu dosiahnuť aj váhu 1500-1600g. Taktiež vďaka odstávajúcej srsti morčiatka pôsobia mohutným dojmom.

Povaha rexov:
Rexíky sú veľmi kľudné morčiatka, prívetivé, vyrovnané, ktoré sa zúčastňujú diania okolo seba so stoickým kľudom a nadhľadom.

Srsť rexov:

Srsť je vlnitá, veľmi hrubá, kolmo odstávajúca od tela. Je relatívne krátka a pružná, hlboko zasadená, na hlave a na bruchu býva kratšia ako na ostatných častiach tela. Mutácia spôsobujúca túto zvláštnu štruktúru srsti sa dedí recesívne.

Chová sa v rôznych farbách, z ktorých nie všetky sú uznané. Obľúbený sú najmä trojfarbený rexovia, často sa chovajú aj čierny a biely a červený

Vady: srsť je úplne alebo čiastočne priľahnutá k telu, srsť presahuje 3cm, výskyt roziet

Nežiadúce kríženia: s rozetovými morčatami (rozetou, crested) a dlhosrtstými. Pokiaľ nemáme pre rexa vhodného  partnera je možné ho krížit s morčaťom hladkým. Z takéhoto spojenia sa narodia morčatá hladké, nesúce gén pre tento typ osrstenia

Genetický vzorec štruktúry srsti u rexov je:LL rr MM st st Sa Sa rx rx Fz Fz

Vývin srsti:
vek cca3 týždne: mäkká vlnitá srstička
3-6 týždňov: sú stále bábätká, ku koncu 4 týždňa och matka odstavuje, telo sa im predlžuje..Hlava sa predlžuje tak isto ako aj telo morčiatka...
12-20 týždňov: až v tomto veku sa začíme detská srsť nahradzovať novou srsťou. Je síce tvrdšia, ale stále je ľahnutá.
5-8mesiac: srsť na pleciach sa výrazne zlepšuje. Od hlavy začína pomaly odstávať od tela, ale po stranách je ešte ľahnutá. U morčiatka sa dá posúdiť dĺžka, hustota a drsnosť srsti.
8mesiac: ak sa do tohoto veku neprejaví zlepšenie u srsti na pleciach, takéto zvieratko nemá šancu v budúcnosti získať dobrú srsť
8-18mesiacov: srsť za začína zdvíhať aj na chrbte a bokoch...
18mesiacov-3roky: Vývoj srsti je u morčiatka rexíka ukončený. Je dospelý a srsť dosiahla konečnú kvalitu (zdroj:www.kammi.unas.cz)

Príprava na výstavu:
Najdôležitejšie zo všetkého je ako u všetkých plemien, kvalitné zviera z kvalitného chovu, pretože to sa nedá vyrobiť, aj keď správnou prípravou na výstavu sa dá veľa dosiahnuť.
Morčatá plemena rex by sa mali pravidelne prečesávať, stredne ozubeným kovovým hrebeňom, najprv v smere rastu srsti, aby sa odstránili všetky nečistoty zo sena, následne proti smeru rastu srsti, vždy od stehien ku hlave, čo podporí efekt rastu srsti kolmo od tela. Najlepšie je česať rexíkov každý deň a zároveň aj vytrhávať priebežne dlhšie chlpy, ktoré sú prítomné u každého zvieratka. Takáto predpríprava robí samotnú prípravu na výstavu oveľa jednoduchšou..
Taktiež ubikácia morčiatka, by sa mala držať v maximálnej možnej čistote, nakoľko vlhkosť môže spôsobiť stratu srsti na brušku!!! Niektorí chovatelia chovajú rexov na slame, ktorá pomáha udržiavať cirkuláciu pod bruškom.
Srsť rexíkov by mala byť hustá, tvrdá a pružná, a nie dlhšia ako 2,5cm. Rexíkovia by sa nemali nikdy kúpať tesne pre výstavou, toto spôsobí že srsť zmäkne a "zvlnovatie". Ak zvieratko kúpeľ potrebuje treba ho okúpať aspoň mesiac pre výstavou.
Najprv dobre srsť prečešte, aby sa odstránili všetky prípadné nečistoty v srsti zvieratka, a tiež aby sa odstránili všetky staré chlpy. Potom srsť učešte na plocho, tak akoby ste česali obyčajné krátkosrsrté morčiatko. Odstráňte dlhšie chlpy. Čím viac týchto dlhších chlpov odstránite a to lepší bude celkový dojem (tieto chlpy sa trhajú, nikdy sa nestrihajú). Občas prečešte srsť proti smeru rastu chlpov a vo svetle skontrolujte srsť, to Vám pomôže nájsť dlhšie chlpy, ktoré ste mohli zabudnúť vytrhnúť.
Potom, ako ste odtsránili všetky dlhšie chlpy, bude Vaše morčiatko vyzerať 10krát lepšie :) Potom ešte skontrolujeme mazovú žľazu morčiatka, či je čistá. Nakoniec sa uistite či sú pazúriky čisté a ostrihané. Nezabudnite tiež vyčistiť uši a papuľku morčiatka. A pozor, aby morčiatko nemalo žiadne ektoparazity v srsti.


Rex je krátkosrsté morča s "rexoidnou" srsťou, ktorá by mal byť zvlnená a odstávajúca od tela. Pri dotyku srsti je obzvlášť dôležité, aby bola hustá po celom tele, ale pružná a odolná na dotyk.
Farba a
označenie srsti sa používa iba na rozdelenie tried rexov na výstavách, neprideľujú sa žiadne body za farbu alebo označenie srsti.
Preferuje sa kučeravá alebo vlnitá srsť na bruchu, ale rovná srsť by nemala nemala byť neoprávnene penalizovaná.
Posudzovateľ by mal brať do úvahy skutočnosť, že mladšie morča bude
mať vo všeobecnosti mäkšiu srsť.
Špecifická diskvalifikácia: rozety, čiastočné rozety, oblasti srsti rastúce v inom smere ako je žiadúci smer rastu srsti.
Špecifické poruchy: Vysoká tendencia pre delenie srsti v strede chrbta.
Dĺžka srsti viac ako 1,2 cm (polovica palca). Mäkká srsť na vrchnej časti tela. Ľahnutá srsť kdekoľvek na tele. Prítomnosť pesíkov, dlhších chlpov.
Pomer bodov pri posudzovaní rexa: hlava, oči a uši = 20, tvar tela = 15, srsť vzhľad = 20, kvalita srsti na dotyk = 45 (čo je rovnomerne rozdelené medzi hustotou, elastickosť a textúra = 15 každá). Celkové skóre je 100 bodov.

(zdroj http://alanbrookestud.weebly.com/index.html)

 

Vývoj srsti vo fotografii... (príklad naša Leontýnka)

            

       Leonty-bábätkovská kučeravá srsť                             Leonty-vek 5 mesiacov srsť sa stavia na hlave a ramenách

                   

    Leonty-vek 2 roky srsť dokonale odstáva od tela          Čistá výstavná dokonalosť v hodnote 99bodov/100  :)))

 

 

 
TOPlist